Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


Ay***** ****** :

2012/ 2014tarillerinde boşanma davasında 20 bin TL maddi manevi tazminati hak kazandim.Ancak icra dairesi o zaman 17 ve 21 yaşlarında çocukları olma sebebini sunarak evin hacizinden sonra kalacak parayla kendipkendİşlerine o bölgede ev alamiyacaklarini öne sürerek reddetti. Üst mahkeme ye başvurmak için gerekli olan 15 günlük süre şartını kaçırdım.Size sorum zaman aşımı yok ise kazanılan haklarımı nasıl alabilirim. Böyle bir şansım varmı Teşekkür ederim.


Cevap:

BOŞANMA DAVANIZ DA NAFAKA HÜKMÜ VARSA BUNUNLA İLGİLİ CEZA DAVASI AÇABİLİRSİNİZ. AMA MANEVİ TAZMİNAT İÇİN AÇTIĞINIZ İCRA TAKİBİNİ DEVAM EDİP BAŞKA MAL-BANKADA PARA- ARAÇ VS TESPİT EDİP ONLAR ÜZERİNDEN ALACAĞINIZI ALMAYA ÇALIŞMALISINIZ. EV İÇİN HALİNE MÜNASİP EV İTİRAZININ DAVASINI KAYBETTİĞİNİZ ANLAŞILIYOR. BUNUN İÇİN AYNI DAVAYI CANLANDIRAMAZSINIZ. O TARİHTE AVUKATINIZLA ÇALIŞSAYDINIZ FARKLI ALTERNATİFLER OLABİLİRDİ. ŞİMDİ YAPACAĞINIZ ŞEY İCRA DOSYANIZI SÜREKLİ TAKİP EDİP TAHSİLAT YAPMAYA ÇALIŞMAK OLACAKTIR. İYİ GÜNLER GÜNEY HUKUK

Ab***** ****** :

Hayırlı günler diliyorum. Ben 2018 yılında müşteriyi yaraladım (silahla) 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. (1 ay hapis yattım) ceza ertelendi. Karşı taraf 10000₺ (on bin₺) manevi tazminat davası açtı ve davayı kazandı 23.06.2021) gerekçeli karar çıkmadı. Karara itiraz edeceğiz. Benim sorum; Gerekçeli karar çıktığında (emekliyim ve özel bir sitede danışman olarak çalışıyorum) İtiraz süresinde banka hesaplarıma haciz işlemi konur mu?! Emekli maaşımı Zi̇raat bankasından, çalışma maaşımı Ykb alıyorum. İlginize şimdiden teşekkür ederim


Cevap:

İYİ GÜNLER ÇALIŞMA MAAŞINIZA 1/4 ORANINDA VE BANKA HESAPLARINIZDAKİ BİRİKİMLERİNİZE DE HACİZ KONULABİLİR.

FE***** ****** :

Ben 60 yaşını aşmış bir kişiyim. Engelli iki evladım var bir tane de engelli olmayan bir çocuğum var. Engelli çocuklarımın vasisi de engelli olmayan çocuğum. Ben vasiliklerini geri almak istedim fakat bir şekilde mahkeme sonucu geri alamadım. Engelli çocuklarımın vasisi olan çocuğumu evlatlıktan çıkarırsam engelli çocuklarımın vasiliği direk üzerime geçer mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.


Cevap:

İyi günler. Vasi kararı verilen mahkeme dosyasını göstererek vasiliğin iptali için dava açmalısınız; evlatlık reddi sonucunda kendiliğinde vasilik tayin edilmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

SE***** ****** :

Ben eşimle 2019 yılından beri evliyim. 4 aylık bebeğim var. Eşimle boşanmak istiyorum kolayca anlaşmalı boşanma istedim ama 1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanamayacağımı öğrendim. Şu an bebeğimle yalnız yaşıyorum. Eşim 2 aydır eve uğramıyor bi başımıza kaldık. Bize hiç para vermiyor destek de olmuyor Evlenmeden önce başka bir şehirde yaşıyordum şimdi oraya geri dönmek istiyorum. Ama eşim beni tehdit ediyor. Gidersen avukat tutarım çocuğu elinden alırım yüzünü bir daha göremezsin diyor. Ben bu evden gidip taşınırsam çocuğumun velayetini kaybettirir mi sonuçları ne olur Allah bu soruyu cevaplayandan razı olsun lütfen yardım edin.


Cevap:

İyi günler. Taşınmanızda hukuki herhangi bir problem yoktur. Eğer çalışmıyorsanız kendiniz için dava başından davanın devam ettiği süre boyunca tedbir nafakası, dava sonucunda gerekli görüldüğü takdirde mahkemece verilecek kararla yoksulluk nafakası ve çocuk için her halükarda başta tedbir sonra iştirak nafakasına dönüşmek üzere nafaka gibi haklarınız bulunmaktadır. Nafakalar dışında boşanmada eşinizin kusurlu olduğunu ispat ederseniz maddi manevi tazminata hak kazanabilirsiniz. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

Ç***** ****** :

Merhaba 4 senelik evliyim 3 yaşında kızım var. Eşimden sürekli şiddet hakaret küfüre maruz kalıyorum artık bıktım. Daha önce evi terk ettim darp raporu aldım ama karakoldan şikayetçi olman gerekiyor dediler. O zaman belli nedenlerden olmadım ve geri döndüm. 6 ay suresi var bu raporun dendi ve 6 ayım dolmadı daha. Yine ben eşimden boşanmak istiyorum ama kızımı almakla tehdit ediyor. Evden gitmemi söyledi her gün küfür ile ve tehdit etti ses kaydı aldım hatta çoğu öldürülen kadın senin gibiydi senin sonunda öyle vs gibi sözlerini ses kaydı aldım. Şiddet gördükten sonra vücut ve yüzümde olan izleri fotoğrafladım. Bunlar delil olarak sayılır mı? Birde esim ve ailesi ekonomik durumu iyi malvarlıkları çok ama ev araba arsa dükkan hep kayınbabamın üzerine eşime ait sadece kiralık bir dükkan var işletiyor şuan esnaf olarak gözüküyor tazminat ve nafaka alamaz mıyım. Teşekkür ederim...


Cevap:

İyi günler. Elinizdeki tüm belgeleri delil olarak kullanabilirsiniz. Ancak ses kayıtları deliliniz ile öncelikli olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na tehdit ve hakaret dolayısıyla suç duyurusunda bulunmalısınız. Bunun sonrasında darp içinde ayrıca başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sonunda bütün bu belgeleri ve savcılık evraklarını aile mahkemesine sunarak boşanma davasını açmalısınız. Nafaka ve tazminat haklarınızın olup olmadığının değerlendirilmesi mahkemede belirlenmektedir. Bu sebeple daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal