Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


FE***** ****** :

Öncelikle kolay gelsin. Babam yıllardır bana küfür edip hakaret edip durur artık sabrım kalmadı dayanamıyorum senin gibi oğlum olacağını hiç olmasaydı keşke diyip duruyor. Yıllardır bir babalığını da görmedim tazminat davası açsam kazanır mıyım ?


Cevap:

Babanız hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Verilecek karara göre tazminat davası açılıp açılmaması düşünülebilir.

İ***** ****** :

Annem trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Karşı taraf alkollüymüş  %100 suçlu annem ise kusursuz bulundu. Bu durumda karşı tarafın sigorta şirketine dava açmadan para alabileceğimizi duydum bu doğru mu ? Bu para zararımızı karşılar mı ?


Cevap:

Öncelikle başınız sağ olsun. Sorunuza yanıt olarak da evet dava açmadan sigorta şirketine başvurarak para alabilirsiniz. Kaza tarihi hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil fakat 2016 yılında Sigortacılık kanununda yapılan değişiklik ile sigorta şirketlerine dava açmadan önce sigorta şirketine başvurma zorunluluğu gelmiştir. Özetle zaten sigorta şirketine başvurmadan dava açamazsınız. Zararın karşılanıp karşılanmamasına ilişkin sorunuza ise Sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tutar poliçede taahhüt ettikleri miktar iler sınırlıdır. Bu miktar üzerinde bir zararınız mevcutsa Karşı tarafın kendisine (yani kusurlu olan karşı sürücüye) tazminat davası açmanız gerekecektir.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal