Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


YA***** ****** :

Bazı radyo sitelerinde siteye radyo ekleme kodları var biz o kodlarla sitemize radyo eklemek istiyoruz; eklersek telif ödememiz gerekir mi ?


Cevap:

İyi günler. Burada siteye eklediğiniz radyo yayından bir gelirinizin olup olmadığına bakılmalıdır. Siteye eklediğiniz radyo yayından bir geliriniz yoksa ilgili kodu sağlayan (üreten) taraf bu duruma rıza göstermiş olmaktadır. Sonuç olarak kodu sağlayan taraf bu kodları ücretsiz olarak size uygulamayı kullanım hakkı sağlıyor ve siz böylece ücretsiz yayınlayabiliyorsunuz. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

M***** ****** :

Bir şiir yarışmasına katılmak istiyorum ancak katılmayı düşündüğüm şiir yarışmalarında tüm eserlerin telif hakkı .....'ne ait olup iade edilmez ibaresi yer alıyor. Ben buradan dereceye giremeyen şiirlerin haklarının yarışmaya düzenleyenlere ait olduğunu anladım. Bu uygulama doğru mudur? Böyle yarışmalara katılmak şiirlerin telifi açısından sıkıntı olur mu? Şiirin üzerinde ilerde hak iddia edebilmek için ne yapmak gerekir?


Cevap:

İyi günler. Burada şiir teliflerine yönelik FSEK kapsamında bir değerlendirme yapılmalıdır. Şiiri siz yazmış iseniz ve yarışmada yazılan şiir sahiplerinin isimleri ile beraber kayıt altına alınıyorsa bu durumda hak iddianız olabilir. Ancak yine şiirinizi resmi anlamda korumak için noterde onaylatmanız şarttır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal