Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


TE***** ****** :

Tapudan elimize bir kâğıt geldi, evimin bulunduğu apartman riskli yapıymış 60 gün içinde evi boşaltın diyorlar haberimiz bile yok apartmanımızda gayet iyi durumda risk falan da yok. Yapabileceğimiz bir şey yok mu lütfen yardımcı olun.


Cevap:

Elinize gelen tebligat mahiyeti evinizin bulunduğu apartmanın riskli yapı olarak tespit edildiğini ve buna ilişkin raporun tarafınıza bildirilmesidir. Tebligatı size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile rapora karşı itiraz edebilirsiniz. Bu itirazınıza red kararı verilirse 30 gün içerisinde idare mahkemesinde iptal davası açabilirsiniz.

ME***** ****** :

Mrb, İstanbul’da Tarihi eser eski bir evim var, bu zaman kadar tarihi eser olduğu için tadilat yaptıramadık bakımsız kaldı kullanamıyoruz da yıkıldı yıkılacak bulunduğu bölge kentsel dönüşüm geçiriyor, ben bu evimi de kentsel dönüşüme sokabilir miyim böyle bir şey mümkün mü?


Cevap:

Tarihi eser eski yapıların kentsel dönüşüm uygulamasına dahil edilebilmesi için yapının risk teşkil etmesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 'uygundur" izni alınması gerekmektedir. Bu izin alındıktan sonra kentsel dönüşüm uygulaması yapılabilir.

CA***** ****** :

Merhaba, Ankara’daki evim şu an boş durmakta ve ben uzunca süre başka bir şehirde yaşayacağım. Ankara’daki site yöneticisi sürekli benden oturmadığım halde aidat ve sair giderleri talep ediyor. Bu durumda ne yapabilirim? Yönetici bana dava açar mı ? Apartman giderlerine katılmak zorunda mıyım?


Cevap:

Dairenin maliki olduğunuz müddetçe; otursanız da oturmasanız da giderlere iştirak etmek zorundasınız. Ödemelerinizi yapmadığınız takdirde, yönetici aleyhinizde icra takibi yapabilir, mal varlığınıza haciz koyabilir. Yönetici bunun yanında, sizden aylık yüzde 10 gibi yüksek bir faiz talep edebilir. Yöneticinin yapacağı muamelelere karşı sizin kanunen haklı bir dayanağınız olamayacaktır ve sonuçta borcunuzu faizi, icra masrafı ve avukat ücreti ile birlikte ödemek zorunda kalırsınız.

AS***** ****** :

Tapuda belgelerimiz eksik çıktı. Tescil işlemini gerçekleştirebilir miyiz?


Cevap:

Eğer tescil talebinde bulunurken, tasarruf yetkisini ve buna esas teşkil eden hukuki sebebi belgeleyemezseniz tapu memuru tescil talebinizi reddeder. Bununla birlikte malikin muvafakati ve mahkeme kararıyla geçici tescilin şerhi tapu kütüğüne yazılabilir. Bunun tek kazancı belgeler tamamlandığında kesin tescil yapılınca, bu tescilin şerhin verildiği andan itibaren geçerli olmasıdır.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal