Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


GE***** ****** :

Merhaba şu an 22 yaşındayım yaklaşık on yıl önce apandis ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra vücudumdaki hormanal denge tamamen bozulmuş. Çevremdeki insanlar bana bunun ergenlik sebebiyle olduğunu söylemişlerdi fakat ben bunu 15 gün önce fark ettim. Ameliyat sonrasındaki kortizol hormonlarındaki tahribat meydana gelmiş ve gözle görülür derecede fark ediliyordu. Vücudumdaki derin ve mor yırtıkların ve boynumdaki kamburun ve tüylenme sorunun sebebi cushi̇ng hastalığı diye bir şeymiş. Bunu kontrol için gittiğim başka bir doktor tesadüfen fark etti. Şu an hastane hastane dolaşıyorum. Mağdurum. Mağduriyetimin giderilmesi için on yıl önce ameliyat olduğum hastaneye dava açmak istiyorum. Geride kalan 10 yılın telafisi için dava açabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.


Cevap:

Hastane dosya kayıtları ve tedavi raporları elinizde bulunuyorsa davanızı bu belgelerle delillendirip dava açabilirsiniz. Belirttiğiniz hastalığın ortaya çıkışının zaman içinde olduğu kanaatindesiniz. Böyle bir durumda daha sonradan etkileri görülecek bir sağlık durumu söz konusu olduğu için zamanaşımının söz konusu olmayacağı görüşündeyiz. Bununla birlikte davada fahiş bir yanlışlık varsa davaya sunulabilecek olup hukuki destek aldığınız noktada meslektaşlarımızın bunu göz önünde bulunduracağı görüşündeyiz. Bunlarla birlikte başkaca doktorlardan alınmış kanaat raporu ve son tetkiklerde önceden yapılmış ameliyat sebebiyle ortaya çıkan semptomların görüldüğünün bir raporla belgelenmesi sonucu alınacak teyitlerinde davanızda etkili olacaktır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

ce***** ****** :

2 aylık kız çocuğuma üçlü karma aşı yaptırdım aşıdan sonra çocuğumda bir sürü şey çıktı huzursuzluk,kasılma ve uykusuzluk vs. İl sağlık müdürlüğünden bilgi aldık ve acil hastaneye götürmemiz gerektiğini bunun boğmacanın yan etkisi olduğunu söylediler. Boğmacada aşı içinde yer alıyormuş. Şu an çocuğum kaç gündür çocuk nörolojisinin servisinde yatıyor ve üstünde her şeyi denediler iğneler tedaviler etki etmiyor. doktorlar bu durumun aşıdan kaynaklandığını söylüyorlar.benim de eşimin de psikolojisi artık sağlıklı değil çok kötü durumdayız. Bu konuda sağlık bakanlığına uğradığım maddi ve manevi zararın karşılanması için dava açmak istiyorum. Biz ne yapabiliriz, nasıl bir yol izleyebiliriz?


Cevap:

İyi günler. Elinizdeki belgelerle sağlık bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz. Eğer ki aşı nedeniyle olduğuna kanaat getirilecekse veya getirilmişse genel mahkemelerde maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal