Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


ZA***** ****** :

İnternette faaliyet gösteren bir kuruluş; tüm filmlerden, belgesellerden, şarkılardan çeşitli kısa görüntüler alıp, 20-30 saniyelik videolar oluşturup i̇ngilizce öğrenilmesi için bunu webden yayınlamaktadır.

yapılan bu iş yasal mıdır? uygulanacak yasal yaptırım ne olur? Başkalarının da bu şekilde video, belgesel ve şarkılardan çok küçük alıntılar yapıp yayınlaması telif ihlali oluşturur mu? yasal olarak getireceği yükümlülük var mıdır?


Cevap:

İyi günler. Buradaki durum FSEK kapsamında değerlendirilmelidir. Sorunuzda belirttiğiniz durum kapsamında sahibinin izin vermediği bir görüntü, ses ya da kaydın kamuya açık hale getirilmesi yasal değildir. Bu bir çok video paylaşım sitesinde karşılaşılan bir durumdur. Böyle durumlarda öncelikli olarak uyar-kaldır sisteminin uygulanmasının daha sağlıklı bir yol olacağı kanısındayız. Bu uyarıya uyulmadığı takdirde dava ve cezai işlem uygulama yoluna gidilebilecektir. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

OL***** ****** :

Merhaba 15.08.2020 tarihinde bir internet sistesinden elbise aldım. 19.08.2020  tarihinde sonra defolu olduğunu fark ettim henüz etiketi üzerinde ve giymedim. Değişim de iade de kabul etmiyorlar satarken bu şekilde bilgilendirme yoktu sitede. Faturaya iade değişim yok diye kaşe basılmış.   Benim bu konuda yardım rica edecektim…


Cevap:

Uzaktan satışlarda malın kusurlu olması halinde iade edilemez kaşesi sizi bağlamaz zira tüketici kanunlarının amir hükümleri vardır. Süresinde iade ettiğiniz takdirde elinizde iade belgelerini saklayınız. Tüketiciye başvurup bedelin iadesini talep edebilirsiniz. 1.Kullanmakta olduğunuz web sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız. 2.Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir. 3.Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücretleri alıcılar tarafından ödenecektir. 4.Satın alınan her bir ürün, 30 günlük yasal süreyi aşmamak kaydı ile alıcının gösterdiği adresteki kişi ve/veya kuruluşa teslim edilir. Bu süre içinde ürün teslim edilmez ise, Alıcılar sözleşmeyi sona erdirebilir. 5.Satın alınan ürün, eksiksiz ve siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgesi, kullanım klavuzu gibi belgelerle teslim edilmek zorundadır. 6.Satın alınan ürünün satılmasının imkansızlaşması durumunda, satıcı bu durumu öğrendiğinden itibaren 3 gün içinde yazılı olarak alıcıya bu durumu bildirmek zorundadır. 14 gün içinde de toplam bedel Alıcı’ya iade edilmek zorundadır.

Z***** ****** :

Merhaba, geçtiğimiz günlerde çok uzaktan tanıdığım birinin akrabamla çekilen fotoğrafımızın altına facebook hesabında hakkımda “ bundan adam olmaz bununla görüşmeyin hayatınızı mahveder”tarzı paylaşımlarda bulunduğunu gördüm. Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mı?


Cevap:

5651 sayılı Kanunun 9. maddesinde, İnternet ortamında yapılan yayındaki içerik dolayısıyla hakları ihlal edilen kişilere içeriğin yayından çıkarılmasını talep etme hakkı düzenlenmiştir. İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler, kurum ve kuruluşlar içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yontemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceğiniz gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilirsiniz.

BA***** ****** :

Eski eşim iPhone icloud şifremi bir şekilde öğrenmiş ve beni bir süredir “ iPhone ‘u bul “ uygulamasından takip ediyormuş. Bunu kendisi itiraf etti. Bu konuyla ilgili hukuki hakkım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap:

Burada, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı olarak, kişisel verilerinizin rızanız dışında ele geçirilmesi söz konusudur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ilgili maddesi aynen şöyledir: "Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme Madde 136- (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." Bu sebeple, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal