Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


İ***** ****** :

2019 yılında kendi arabamla başka bir araca arkadan çarptım %100 kusurluyum O dönem ehliyetimi alkollü araç kullanmaktan kaptırmıştım ehliyetim yoktu karşı tarafın zararını sigorta şirketim ödedi. Ama şimdi bu parayı ehliyetim yok diye benden istiyorlar. Böyle bir şey mümkün mü niye sigorta yaptırıyoruz o zaman biz ?


Cevap:

Sigorta şirketlerinin kazada kusurlu olana karşı rücu (yani ödediği parayı iade alma) hakkı mevcuttur. Bu parayı kazada kusurlu olan 3. Kişilerden alabileceği gibi sigorta ettirenden yani sizden de alabilir. Sigorta şirketinin Sigorta ettirenden bu parayı alabilmesi için yasal mevzuatta bazı şartlar vardır. Bunlardan biri ; “ilgili mevzuat hükümlerine göre ehliyet sahibi olmayan ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kişiler tarafından neden olunan bir olayda durumudur.” Ehliyetinize geçici olarak el konulmuş bu nedenle sigorta şirketinin size rücu hakkı mevcuttur

KE***** ****** :

Annem trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Karşı taraf alkollüymüş %100 suçlu annem ise kusursuz bulundu. Bu durumda karşı tarafın sigorta şirketine dava açmadan para alabileceğimizi duydum bu doğru mu ? Bu para zararımızı karşılar mı ?


Cevap:

Öncelikle başınız sağ olsun. Sorunuza yanıt olarak da evet dava açmadan sigorta şirketine başvurarak para alabilirsiniz. Kaza tarihi hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil fakat 2016 yılında Sigortacılık kanununda yapılan değişiklik ile sigorta şirketlerine dava açmadan önce sigorta şirketine başvurma zorunluluğu gelmiştir. Özetle zaten sigorta şirketine başvurmadan dava açamazsınız. 
Zararın karşılanıp karşılanmamasına ilişkin sorunuza ise Sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tutar poliçede taahhüt ettikleri miktar iler sınırlıdır. Bu miktar üzerinde bir zararınız mevcutsa Karşı tarafın kendisine (yani kusurlu olan karşı sürücüye) tazminat davası açmanız gerekecektir. 

va***** ****** :

2019 yılında kendi arabamla başka bir araca arkadan çarptım %100 kusurluyum  O dönem ehliyetimi alkollü araç kullanmaktan kaptırmıştım ehliyetim yoktu karşı tarafın zararını sigorta şirketim ödedi. Ama şimdi bu parayı ehliyetim yok diye benden istiyorlar. Böyle bir şey mümkün mü niye sigorta yaptırıyoruz o zaman biz ?


Cevap:

Sigorta şirketlerinin kazada kusurlu olana karşı rücu (yani ödediği parayı iade alma) hakkı mevcuttur. Bu parayı kazada kusurlu olan 3. Kişilerden alabileceği gibi sigorta ettirenden yani sizden de alabilir. Sigorta şirketinin Sigorta ettirenden bu parayı alabilmesi için yasal mevzuatta bazı şartlar vardır. Bunlardan biri ; “ilgili mevzuat hükümlerine göre ehliyet sahibi olmayan ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kişiler tarafından neden olunan bir olayda durumudur.” Ehliyetinize geçici olarak el konulmuş bu nedenle sigorta şirketinin size rücu hakkı mevcuttur.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal