Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


Ö***** ****** :

Mrb, İstanbulda Tarihi eser eski bir evim var , bu zaman kadar tarihi eser olduğu için tadilat yaptıramadık bakımsız kaldı kullanamıyoruz da yıkıldı yıkılacak bulunduğu bölge kentsel dönüşüm geçiriyor , ben bu evimi de kentsel dönüşüme sokabilir miyim böyle birşey mümkün mü?


Cevap:

Tarihi eser eski yapıların kentsel dönüşüm uygulamasına dahil edilebilmesi için yapının risk teşkil etmesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 'uygundur" izni alınması gerekmektedir. Bu izin alındıktan sonra kentsel dönüşüm uygulaması yapılabilir.
 

KU***** ****** :

3 kardeşiz babadan kalan bir evimiz var evin bulunduğu mahalle kentsel dönüşüme girdi biz de başvuru yapmak istiyoruz. Bunla ilgilenen firmalar varmış bu firmalara ne kadar güvenebiliriz. Belediyeye başvursak daha iyi değil mi?


Cevap:

Bir yapının Kentsel Dönüşüm uygulamasına tabi olabilmesi için bu yapının risk teşkil eden bir yapı yani "riskli yapı " olması gerekmektedir. Riskli yapı tespiti ise Bakanlık, belediyeler, il özel idareleri, büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri veya Bakanlıkça lisanslandırılacak, kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabilir. Belirttiğimiz bu yerlerden herhangi birine başvuru yapabilirsiniz.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal