Uzman Hukuk Kadromuz İle Sorularınızı Cevaplıyoruz!


Ay***** ****** :

2012/ 2014tarillerinde boşanma davasında 20 bin TL maddi manevi tazminati hak kazandim.Ancak icra dairesi o zaman 17 ve 21 yaşlarında çocukları olma sebebini sunarak evin hacizinden sonra kalacak parayla kendipkendİşlerine o bölgede ev alamiyacaklarini öne sürerek reddetti. Üst mahkeme ye başvurmak için gerekli olan 15 günlük süre şartını kaçırdım.Size sorum zaman aşımı yok ise kazanılan haklarımı nasıl alabilirim. Böyle bir şansım varmı Teşekkür ederim.


Cevap:

BOŞANMA DAVANIZ DA NAFAKA HÜKMÜ VARSA BUNUNLA İLGİLİ CEZA DAVASI AÇABİLİRSİNİZ. AMA MANEVİ TAZMİNAT İÇİN AÇTIĞINIZ İCRA TAKİBİNİ DEVAM EDİP BAŞKA MAL-BANKADA PARA- ARAÇ VS TESPİT EDİP ONLAR ÜZERİNDEN ALACAĞINIZI ALMAYA ÇALIŞMALISINIZ. EV İÇİN HALİNE MÜNASİP EV İTİRAZININ DAVASINI KAYBETTİĞİNİZ ANLAŞILIYOR. BUNUN İÇİN AYNI DAVAYI CANLANDIRAMAZSINIZ. O TARİHTE AVUKATINIZLA ÇALIŞSAYDINIZ FARKLI ALTERNATİFLER OLABİLİRDİ. ŞİMDİ YAPACAĞINIZ ŞEY İCRA DOSYANIZI SÜREKLİ TAKİP EDİP TAHSİLAT YAPMAYA ÇALIŞMAK OLACAKTIR. İYİ GÜNLER GÜNEY HUKUK

AH***** ****** :

Üstad, İbranamenin taşıması gereken şartları incelediğimizde fesih tarihinden en az 1 ay sonra düzenlenmelidir sonucu çıkmakta. Bu konuda tereddüt yok. Ancak yine yazınızda belirttiğiniz üzere ibranameleri fesih tarihinde düzenlemekte, ödemeyi de banka hesabına yapmaktayız. Ancak çoğunlukla yaşamışlığımız var, alacağını alan işçiyi bir ay sonra gel ve ibranameyi imzala dediğimizde ya bu çağrımızı hiç dikkate almayıp gelmiyor, yada bizim onu bir şekilde yanıtlmak veya kandırma istediğimizi düşünüyor ve farklı istekler ileri sürerek ancak o şartta gelip imza atarım diyerek gelmiyor, veya başka bir işte çalıştığı için izin alamam diye gelmek istemiyor. Bu durumda parasını ödediğimiz ve şirketimizden hiç bir alacağı kalmayan işçiyi 1 ay sonra ibranameyi imzalatmak için nasıl getirebiliriz. Bunun için bir eleman tahsis edip imzasını almak için adresine bile göndersek farklı düşünceler ile imzalamıyor. Bu durumda mecburen ibranameyi fesih tarihinde düzenleyip düzenleme tarihi olarak bir ay sonraki bir tarihi atmak zorunda kalıyoruz. (Doğru olmadığını bile bile) Bu durumda ne yapmamız gerekir, önerileriniz ne olacaktır. Görüşlerinizi paylaşımınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum. AHMET ALKAN SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR


Cevap:

kanunun gayesi tam olarak bu üstadım. işçinin ibraname ile hakkının sona ermesinin önüne engeller koyarak hakkının toplamını tespit edebileceği zaman ve olanakları olmasını istiyor. siz zaten hak ettiği tutarı ödeyerek süreci sona erdirmişseniz ibraname almasanızda açılacak dava da işçinin ek bir hakkı olmadığı ortaya çıkacaktır. yine de bunda şüphe duyulan ve davayla uğraşılmak istenmeyen durumlara karşı uygulamada ileri tarihli ibranameler alınıyor. ödeme konusuna gelince ibradan önce ödemesi olması bu durumu etkilemiyor. işçi ancak imzanın belirtilenden önce imzalandığını kanıtlayarak ibrayı geçersiz kılabilir bu da bayağı zor bir iş.. iyi çalışmalar dilerim

Ab***** ****** :

Hayırlı günler diliyorum. Ben 2018 yılında müşteriyi yaraladım (silahla) 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. (1 ay hapis yattım) ceza ertelendi. Karşı taraf 10000₺ (on bin₺) manevi tazminat davası açtı ve davayı kazandı 23.06.2021) gerekçeli karar çıkmadı. Karara itiraz edeceğiz. Benim sorum; Gerekçeli karar çıktığında (emekliyim ve özel bir sitede danışman olarak çalışıyorum) İtiraz süresinde banka hesaplarıma haciz işlemi konur mu?! Emekli maaşımı Zi̇raat bankasından, çalışma maaşımı Ykb alıyorum. İlginize şimdiden teşekkür ederim


Cevap:

İYİ GÜNLER ÇALIŞMA MAAŞINIZA 1/4 ORANINDA VE BANKA HESAPLARINIZDAKİ BİRİKİMLERİNİZE DE HACİZ KONULABİLİR.

Ha***** ****** :

Taraflar iradi olarak noterde düzenleme şeklinde yaptıkları kira sözleşmesini ; daha sonra adi yazılı olarak feshedebilir yada şartlarını değiştirebilir mi ? Yoksa bir kez noterde yapıldığı İçin fesih yada ana şartlardaki değişikliğin de noterde mi yapılması gerekir ?


Cevap:

TARAFLARIN BİRLİKTE İMZALADIKLARI HER YAZILI BELGE İLE FESHEDİLEBİLİR DEĞİŞTİRİLEBİLİR.

Ö***** ****** :

Mrb, İstanbulda Tarihi eser eski bir evim var , bu zaman kadar tarihi eser olduğu için tadilat yaptıramadık bakımsız kaldı kullanamıyoruz da yıkıldı yıkılacak bulunduğu bölge kentsel dönüşüm geçiriyor , ben bu evimi de kentsel dönüşüme sokabilir miyim böyle birşey mümkün mü?


Cevap:

Tarihi eser eski yapıların kentsel dönüşüm uygulamasına dahil edilebilmesi için yapının risk teşkil etmesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 'uygundur" izni alınması gerekmektedir. Bu izin alındıktan sonra kentsel dönüşüm uygulaması yapılabilir.
 

İ***** ****** :

2019 yılında kendi arabamla başka bir araca arkadan çarptım %100 kusurluyum O dönem ehliyetimi alkollü araç kullanmaktan kaptırmıştım ehliyetim yoktu karşı tarafın zararını sigorta şirketim ödedi. Ama şimdi bu parayı ehliyetim yok diye benden istiyorlar. Böyle bir şey mümkün mü niye sigorta yaptırıyoruz o zaman biz ?


Cevap:

Sigorta şirketlerinin kazada kusurlu olana karşı rücu (yani ödediği parayı iade alma) hakkı mevcuttur. Bu parayı kazada kusurlu olan 3. Kişilerden alabileceği gibi sigorta ettirenden yani sizden de alabilir. Sigorta şirketinin Sigorta ettirenden bu parayı alabilmesi için yasal mevzuatta bazı şartlar vardır. Bunlardan biri ; “ilgili mevzuat hükümlerine göre ehliyet sahibi olmayan ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kişiler tarafından neden olunan bir olayda durumudur.” Ehliyetinize geçici olarak el konulmuş bu nedenle sigorta şirketinin size rücu hakkı mevcuttur

KE***** ****** :

Annem trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Karşı taraf alkollüymüş %100 suçlu annem ise kusursuz bulundu. Bu durumda karşı tarafın sigorta şirketine dava açmadan para alabileceğimizi duydum bu doğru mu ? Bu para zararımızı karşılar mı ?


Cevap:

Öncelikle başınız sağ olsun. Sorunuza yanıt olarak da evet dava açmadan sigorta şirketine başvurarak para alabilirsiniz. Kaza tarihi hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil fakat 2016 yılında Sigortacılık kanununda yapılan değişiklik ile sigorta şirketlerine dava açmadan önce sigorta şirketine başvurma zorunluluğu gelmiştir. Özetle zaten sigorta şirketine başvurmadan dava açamazsınız. 
Zararın karşılanıp karşılanmamasına ilişkin sorunuza ise Sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tutar poliçede taahhüt ettikleri miktar iler sınırlıdır. Bu miktar üzerinde bir zararınız mevcutsa Karşı tarafın kendisine (yani kusurlu olan karşı sürücüye) tazminat davası açmanız gerekecektir. 

Ma***** ****** :

Bir İspanyolca kursuna kayıt yaptırmıştım. Peşin ödemeye indirim yapıyorlar diye de parayı peşin ödedim ama bu COVİD nedeniyle bir türlü başlayamadı kursun ne zaman başlayacağı da belli değil, paramı iade etmelerini istedim onu da vermiyorlar Ne yapabilirim nereye başvurmam lazım ?


Cevap:

Kurs başlamadan önce, sözleşmenin tek taraflı fesih edilmesi halinde ödenmiş olan tüm ücretlerin geri istenebilmesi için ,“kurumun kapanması veya dönemin açılamaması “ durumları olması gerekir ki sizin içinde dönemin açılamaması durumu söz konusudur. Bu nedenle Yasal düzenlemeye göre tüm ücretin iade edilmesi gerekir. Buna ilişkin ödediğiniz para sınırlamalarına dikkate alarak Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

FA***** ****** :

Evimin bir odasını hobi odası gibi yapmak istedim internetten bununla ilgili işler yapan bir firma buldum ve firmayla anlaştım. 10 gün içinde teslim edeceklerini söylediler sözleşmeyi imzaladık. Paranın bir miktarını verdim kalanını daha sonra vermek üzere anlaştık. 5 gün geçti ne gelen var ne giden telefonlarımıda açmıyorlar bununla ilgili ne yapabilirim lütfen yardımcı olun?


Cevap:

Sorunuzda elinizde sözleşmenin nüshasının olup olmadığını belirtmemişsiniz bu nedenle, sözleşmenin elinizde bir nüshasının olduğunu düşünerek cevaplama yaptığımızı belirtmek isteriz. 
İlk olarak; firmayı internet üzerinden bulduğunuz için bir dolandırıcılıkla mı karşı karşıyasınız bunun araştırılması gerekir. Şayet böyle bir firma hiç yoksa savcılığa suç duyurusunda bulunmakta yarar vardır.
Ancak firmanın varlığı mevcutsa yani böyle bir firma gerçekten varsa; sözleşmede işe başlama tarihinin belirli olup olmadığına bakmak gerekir. Sorunuzda buna ilişkin bir bilgi vermemişsiniz. 
Tarih belliyse firmaya bir ihtar çekip işe süresinde başlamadıklarını işe başlamazlarsa sözleşmenin tarafınızca feshedileceğini ve ödenen paranın ve zararlarınızın talep edileceğini bildirebilirsiniz.
Tarih belli değil ise yine belirttiğimiz gibi bir ihtar çekebilirsiniz karşı tarafın cevabına göre farklı yollar izlemek gerekebilir bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz. 

FE***** ****** :

Öncelikle kolay gelsin. Babam yıllardır bana küfür edip hakaret edip durur artık sabrım kalmadı dayanamıyorum senin gibi oğlum olacağını hiç olmasaydı keşke diyip duruyor. Yıllardır bir babalığını da görmedim tazminat davası açsam kazanır mıyım ?


Cevap:

Babanız hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Verilecek karara göre tazminat davası açılıp açılmaması düşünülebilir.

PU***** ****** :

Ben telefon aldım ve 2 yıl garantili 1 ay içinde garantiye gönderdim garanti tamirini yapmış ben değişim istemiştim çünkü yeni aldığım bir cihaz ve hemen arıza verdi. Ne yapabilirim?


Cevap:

Merhaba, değişim hakkınızı kullandıktan sonra karşı taraf tamir yapamaz misli ile değiştirmeleri gerekir. Değişim hakkınızı kullandığınızı ispat edebilirseniz tüketici hakem heyetine başvurarak olumlu bir karar alabilirsiniz.

ZA***** ****** :

İnternette faaliyet gösteren bir kuruluş; tüm filmlerden, belgesellerden, şarkılardan çeşitli kısa görüntüler alıp, 20-30 saniyelik videolar oluşturup i̇ngilizce öğrenilmesi için bunu webden yayınlamaktadır.

yapılan bu iş yasal mıdır? uygulanacak yasal yaptırım ne olur? Başkalarının da bu şekilde video, belgesel ve şarkılardan çok küçük alıntılar yapıp yayınlaması telif ihlali oluşturur mu? yasal olarak getireceği yükümlülük var mıdır?


Cevap:

İyi günler. Buradaki durum FSEK kapsamında değerlendirilmelidir. Sorunuzda belirttiğiniz durum kapsamında sahibinin izin vermediği bir görüntü, ses ya da kaydın kamuya açık hale getirilmesi yasal değildir. Bu bir çok video paylaşım sitesinde karşılaşılan bir durumdur. Böyle durumlarda öncelikli olarak uyar-kaldır sisteminin uygulanmasının daha sağlıklı bir yol olacağı kanısındayız. Bu uyarıya uyulmadığı takdirde dava ve cezai işlem uygulama yoluna gidilebilecektir. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

va***** ****** :

2019 yılında kendi arabamla başka bir araca arkadan çarptım %100 kusurluyum  O dönem ehliyetimi alkollü araç kullanmaktan kaptırmıştım ehliyetim yoktu karşı tarafın zararını sigorta şirketim ödedi. Ama şimdi bu parayı ehliyetim yok diye benden istiyorlar. Böyle bir şey mümkün mü niye sigorta yaptırıyoruz o zaman biz ?


Cevap:

Sigorta şirketlerinin kazada kusurlu olana karşı rücu (yani ödediği parayı iade alma) hakkı mevcuttur. Bu parayı kazada kusurlu olan 3. Kişilerden alabileceği gibi sigorta ettirenden yani sizden de alabilir. Sigorta şirketinin Sigorta ettirenden bu parayı alabilmesi için yasal mevzuatta bazı şartlar vardır. Bunlardan biri ; “ilgili mevzuat hükümlerine göre ehliyet sahibi olmayan ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kişiler tarafından neden olunan bir olayda durumudur.” Ehliyetinize geçici olarak el konulmuş bu nedenle sigorta şirketinin size rücu hakkı mevcuttur.

hu***** ****** :

İş yerinden anlaşmalı olarak ayrılıcam ve kıdem tazminatımı da alıcam. Yurtdışına gideceğim bunu bildirdim işyerine mart ayında. İşyerim olumlu bakıyordu ancak korona girince iş kaldı ağustos da gideceğim ama müdürüm işçi çıkarma yasağı olduğu için nasıl yapacağını bilmiyor. Anlaşmalı çıkıp kıdem tazminatı almak için ne yapmalıyım. izin kağıdı veya bu işçiyi çıkarmanız uygundur gibi kağıt mı almam gerekli yada anlaşmalı olarak çıkış yapma yasağı var mı işsizlik maaşı da almayacağım için ne yapacağımı bilemiyorum ortada kalmaktan korkuyorum.


Cevap:

İyi günler. Her zaman iş sözleşmesinin karşılıklı olarak sonlandırabilmek mümkündür. Bununla ilgili bir kısıtlama kanunda bulunmamaktadır. Burada yapılacak anlaşmada karşılıklı iradelerinizi ortaya koymak yeterli olup herhangi bir matbu sözleşme akdine ihtiyaç duyulmamaktadır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

FE***** ****** :

Ben 60 yaşını aşmış bir kişiyim. Engelli iki evladım var bir tane de engelli olmayan bir çocuğum var. Engelli çocuklarımın vasisi de engelli olmayan çocuğum. Ben vasiliklerini geri almak istedim fakat bir şekilde mahkeme sonucu geri alamadım. Engelli çocuklarımın vasisi olan çocuğumu evlatlıktan çıkarırsam engelli çocuklarımın vasiliği direk üzerime geçer mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.


Cevap:

İyi günler. Vasi kararı verilen mahkeme dosyasını göstererek vasiliğin iptali için dava açmalısınız; evlatlık reddi sonucunda kendiliğinde vasilik tayin edilmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

HE***** ****** :

Evimin bir odasını hobi odası gibi yapmak istedim internetten bununla ilgili işler yapan bir firma buldum ve firmayla anlaştım. 10 gün içinde teslim edeceklerini söylediler sözleşmeyi imzaladık. Paranın bir miktarını verdim kalanını daha sonra vermek üzere anlaştık. 5 gün geçti ne gelen var ne giden telefonlarımıda açmıyorlar bununla ilgili ne yapabilirim lütfen yardımcı olun?


Cevap:

Sorunuzda elinizde sözleşmenin nüshasının olup olmadığını belirtmemişsiniz bu nedenle, sözleşmenin elinizde bir nüshasının olduğunu düşünerek cevaplama yaptığımızı belirtmek isteriz. İlk olarak; firmayı internet üzerinden bulduğunuz için bir dolandırıcılıkla mı karşı karşıyasınız bunun araştırılması gerekir. Şayet böyle bir firma hiç yoksa savcılığa suç duyurusunda bulunmakta yarar vardır. Ancak firmanın varlığı mevcutsa yani böyle bir firma gerçekten varsa; sözleşmede işe başlama tarihinin belirli olup olmadığına bakmak gerekir. Sorunuzda buna ilişkin bir bilgi vermemişsiniz. Tarih belliyse firmaya bir ihtar çekip işe süresinde başlamadıklarını işe başlamazlarsa sözleşmenin tarafınızca feshedileceğini ve ödenen paranın ve zararlarınızın talep edileceğini bildirebilirsiniz. Tarih belli değil ise yine belirttiğimiz gibi bir ihtar çekebilirsiniz karşı tarafın cevabına göre farklı yollar izlemek gerekebilir bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz.

DE***** ****** :

Merhabalar ben yaklaşık 2 ay önce işe girdim. Bir butikte 3 aylığına çalışmaya başladım. 3 aylık çalışacağım için sigorta yapmamalarını ama bana sigorta parasını vermelerini söyledim. Kabul etmediler. Aradan zaman geçti ama hala sigortam yapılmadı diğer bütün çalışanların sigortası var bir tek benim yok sonra benim 3 aylık sürem dolmadan sebep yokken eleman fazlalığı var diyerek beni çıkarmak istediler ben çıkarılmak istemedim üstelik paraya ihtiyacım olduğunu söyledim bu durumda ne yapmam gerekiyor?


Cevap:

İyi günler. Sigortalı olma hakkınızdan feragat etmeniz geçerli değildir. İşvereninizi SGK’ya şikayet etmelisiniz.

TE***** ****** :

Tapudan elimize bir kâğıt geldi, evimin bulunduğu apartman riskli yapıymış 60 gün içinde evi boşaltın diyorlar haberimiz bile yok apartmanımızda gayet iyi durumda risk falan da yok. Yapabileceğimiz bir şey yok mu lütfen yardımcı olun.


Cevap:

Elinize gelen tebligat mahiyeti evinizin bulunduğu apartmanın riskli yapı olarak tespit edildiğini ve buna ilişkin raporun tarafınıza bildirilmesidir. Tebligatı size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile rapora karşı itiraz edebilirsiniz. Bu itirazınıza red kararı verilirse 30 gün içerisinde idare mahkemesinde iptal davası açabilirsiniz.

RE***** ****** :

Taşıma Hukuku uyarınca taşıma senedi düzenlerken neleri yazmamız gerekir?


Cevap:

Bu husus TTK madde 857’de düzenlenmiştir. Taşıma senedi şu kayıtları içerir;Düzenlenme yeri ve tarih,Gönderenin adı, soyadı veya ticaret unvanı ve adresi,Taşıyıcının adı, soyadı veya ticaret unvanı ve adresi,Eşyanın teslim alınacağı yer ve gün ile teslim edileceği yer,Gönderilenin adı, soyadı veya ticaret unvanı ile adresi,Gerektiğinde bildirim adresi,Eşyanın türünün olağan işareti ile ambalajının çeşiti ve tehlikeli mallarda bunlara ilişkin mevzuatta öngörülen, diğer durumlarda ise genellikle tanınan işaretleri,Taşınacak paketlerin sayısı, işaretleri ve numaraları,Eşyanın net olmayan ağırlığı veya başka şekilde beyan edilen miktarı,Taşımanın yapılacağı süre,Kararlaştırılan taşıma ücreti ve teslime kadar ortaya çıkacak giderler ile taşıma ücretinin gönderenden başka biri tarafından ödenecek olması hâlinde buna ilişkin kayıt,Teslimde ödemeli taşımalarda teslimde ödeme kaydı ve ödenecek tutar,Eşyanın gümrük ve diğer resmî işlemlerine ilişkin talimatlar,Varsa taşımanın üstü açık ya da örtülmemiş bir araçta veya güvertede yapılabileceğine ilişkin sözleşme,Taşıma senedine tarafların uygun gördüğü diğer kayıtlar da konulabilir.

GE***** ****** :

Merhaba şu an 22 yaşındayım yaklaşık on yıl önce apandis ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra vücudumdaki hormanal denge tamamen bozulmuş. Çevremdeki insanlar bana bunun ergenlik sebebiyle olduğunu söylemişlerdi fakat ben bunu 15 gün önce fark ettim. Ameliyat sonrasındaki kortizol hormonlarındaki tahribat meydana gelmiş ve gözle görülür derecede fark ediliyordu. Vücudumdaki derin ve mor yırtıkların ve boynumdaki kamburun ve tüylenme sorunun sebebi cushi̇ng hastalığı diye bir şeymiş. Bunu kontrol için gittiğim başka bir doktor tesadüfen fark etti. Şu an hastane hastane dolaşıyorum. Mağdurum. Mağduriyetimin giderilmesi için on yıl önce ameliyat olduğum hastaneye dava açmak istiyorum. Geride kalan 10 yılın telafisi için dava açabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.


Cevap:

Hastane dosya kayıtları ve tedavi raporları elinizde bulunuyorsa davanızı bu belgelerle delillendirip dava açabilirsiniz. Belirttiğiniz hastalığın ortaya çıkışının zaman içinde olduğu kanaatindesiniz. Böyle bir durumda daha sonradan etkileri görülecek bir sağlık durumu söz konusu olduğu için zamanaşımının söz konusu olmayacağı görüşündeyiz. Bununla birlikte davada fahiş bir yanlışlık varsa davaya sunulabilecek olup hukuki destek aldığınız noktada meslektaşlarımızın bunu göz önünde bulunduracağı görüşündeyiz. Bunlarla birlikte başkaca doktorlardan alınmış kanaat raporu ve son tetkiklerde önceden yapılmış ameliyat sebebiyle ortaya çıkan semptomların görüldüğünün bir raporla belgelenmesi sonucu alınacak teyitlerinde davanızda etkili olacaktır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

YA***** ****** :

Bazı radyo sitelerinde siteye radyo ekleme kodları var biz o kodlarla sitemize radyo eklemek istiyoruz; eklersek telif ödememiz gerekir mi ?


Cevap:

İyi günler. Burada siteye eklediğiniz radyo yayından bir gelirinizin olup olmadığına bakılmalıdır. Siteye eklediğiniz radyo yayından bir geliriniz yoksa ilgili kodu sağlayan (üreten) taraf bu duruma rıza göstermiş olmaktadır. Sonuç olarak kodu sağlayan taraf bu kodları ücretsiz olarak size uygulamayı kullanım hakkı sağlıyor ve siz böylece ücretsiz yayınlayabiliyorsunuz. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

KU***** ****** :

3 kardeşiz babadan kalan bir evimiz var evin bulunduğu mahalle kentsel dönüşüme girdi biz de başvuru yapmak istiyoruz. Bunla ilgilenen firmalar varmış bu firmalara ne kadar güvenebiliriz. Belediyeye başvursak daha iyi değil mi?


Cevap:

Bir yapının Kentsel Dönüşüm uygulamasına tabi olabilmesi için bu yapının risk teşkil eden bir yapı yani "riskli yapı " olması gerekmektedir. Riskli yapı tespiti ise Bakanlık, belediyeler, il özel idareleri, büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri veya Bakanlıkça lisanslandırılacak, kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabilir. Belirttiğimiz bu yerlerden herhangi birine başvuru yapabilirsiniz.

SE***** ****** :

Ben eşimle 2019 yılından beri evliyim. 4 aylık bebeğim var. Eşimle boşanmak istiyorum kolayca anlaşmalı boşanma istedim ama 1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanamayacağımı öğrendim. Şu an bebeğimle yalnız yaşıyorum. Eşim 2 aydır eve uğramıyor bi başımıza kaldık. Bize hiç para vermiyor destek de olmuyor Evlenmeden önce başka bir şehirde yaşıyordum şimdi oraya geri dönmek istiyorum. Ama eşim beni tehdit ediyor. Gidersen avukat tutarım çocuğu elinden alırım yüzünü bir daha göremezsin diyor. Ben bu evden gidip taşınırsam çocuğumun velayetini kaybettirir mi sonuçları ne olur Allah bu soruyu cevaplayandan razı olsun lütfen yardım edin.


Cevap:

İyi günler. Taşınmanızda hukuki herhangi bir problem yoktur. Eğer çalışmıyorsanız kendiniz için dava başından davanın devam ettiği süre boyunca tedbir nafakası, dava sonucunda gerekli görüldüğü takdirde mahkemece verilecek kararla yoksulluk nafakası ve çocuk için her halükarda başta tedbir sonra iştirak nafakasına dönüşmek üzere nafaka gibi haklarınız bulunmaktadır. Nafakalar dışında boşanmada eşinizin kusurlu olduğunu ispat ederseniz maddi manevi tazminata hak kazanabilirsiniz. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

IS***** ****** :

3 senedir evimde kiracı olarak oturan aile yaklaşık 6 aydır kirasını ödemiyor. Zor durumda olduklarını bildiğimden bugüne kadar sesimi çıkarmadım ancak artık canıma tak etti. Evden çıkmalarını istiyorum. Ne yapabilirim?


Cevap:

Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira borcunu yerine getirmezse kiraya veren olarak kiracıya yazılı bir şekilde en az 30 günlük bir süre verip bu süre içerisinde de borcunu ödememesi durumunda sözleşmeyi tahliye davası yoluyla sonlandırabilirsiniz. Yazılı bildirim noter kanalıyla ihtarname ile yapılabileceği gibi icra dairesi yoluyla ödeme emri göndererek de yapabilir. İcra dairesinden ödeme emri gönderildiğinde tahliye davası İcra Hukuk Mahkemesine açılır.

ME***** ****** :

Mrb, İstanbul’da Tarihi eser eski bir evim var, bu zaman kadar tarihi eser olduğu için tadilat yaptıramadık bakımsız kaldı kullanamıyoruz da yıkıldı yıkılacak bulunduğu bölge kentsel dönüşüm geçiriyor, ben bu evimi de kentsel dönüşüme sokabilir miyim böyle bir şey mümkün mü?


Cevap:

Tarihi eser eski yapıların kentsel dönüşüm uygulamasına dahil edilebilmesi için yapının risk teşkil etmesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 'uygundur" izni alınması gerekmektedir. Bu izin alındıktan sonra kentsel dönüşüm uygulaması yapılabilir.

LA***** ****** :

Bir İspanyolca kursuna kayıt yaptırmıştım. Peşin ödemeye indirim yapıyorlar diye de parayı peşin ödedim ama bu COVİD nedeniyle bir türlü başlayamadı kursun ne zaman başlayacağı da belli değil, paramı iade etmelerini istedim onu da vermiyorlar Ne yapabilirim nereye başvurmam lazım ?


Cevap:

Kurs başlamadan önce, sözleşmenin tek taraflı fesih edilmesi halinde ödenmiş olan tüm ücretlerin geri istenebilmesi için ,“kurumun kapanması veya dönemin açılamaması “ durumları olması gerekir ki sizin içinde dönemin açılamaması durumu söz konusudur. Bu nedenle Yasal düzenlemeye göre tüm ücretin iade edilmesi gerekir. Buna ilişkin ödediğiniz para sınırlamalarına dikkate alarak Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

ce***** ****** :

2 aylık kız çocuğuma üçlü karma aşı yaptırdım aşıdan sonra çocuğumda bir sürü şey çıktı huzursuzluk,kasılma ve uykusuzluk vs. İl sağlık müdürlüğünden bilgi aldık ve acil hastaneye götürmemiz gerektiğini bunun boğmacanın yan etkisi olduğunu söylediler. Boğmacada aşı içinde yer alıyormuş. Şu an çocuğum kaç gündür çocuk nörolojisinin servisinde yatıyor ve üstünde her şeyi denediler iğneler tedaviler etki etmiyor. doktorlar bu durumun aşıdan kaynaklandığını söylüyorlar.benim de eşimin de psikolojisi artık sağlıklı değil çok kötü durumdayız. Bu konuda sağlık bakanlığına uğradığım maddi ve manevi zararın karşılanması için dava açmak istiyorum. Biz ne yapabiliriz, nasıl bir yol izleyebiliriz?


Cevap:

İyi günler. Elinizdeki belgelerle sağlık bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz. Eğer ki aşı nedeniyle olduğuna kanaat getirilecekse veya getirilmişse genel mahkemelerde maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

FE***** ****** :

Merhaba, ben bir soru soracaktım 2014 yılından beri özel sektörde bir firmada neredeyse zorla istifa etmek zorunda kaldığım 13.12.2018 tarihine kadar çalıştım.  Çünkü 2018 temmuz ayında doğum yaptım ve çocuğumu bırakabileceğim kimsem yoktu.  doğum sonrası iznimi kullandıktan sonra patronuma ücretsiz izin kullanmak istediğimiz söyledim. Ama bunun mümkün olmadığı doğum haklarımı kullandığımı artık müsamaha göstermeyeceklerini, çalışmak zorunda olduğumu ve kabul etmezsem sen bilirsin git o zaman dediler.  Daha fazla dayanamadım istifa ettim, istifa ettiğim için de kıdem tazminatımı ödeyemeyeceklerini söylediler. Ama sanırım alabiliyor muşum bilmiyordum 4 senelik kıdemim yandı. Kıdem tazminatımı almak için çok mu geç kaldım bir şey yapamaz mıyım ?


Cevap:

Çalışan kadınların doğum izinleri ve süt izinleri İş kanunu 74. Maddesinde açık bir şekilde düzenlenmiştir. Başka bir deyişle bu haklarınız işvereninizin size gösterdiği bir müsamaha değil, sizin kanuni haklarınızdır öncelikli olarak bu belirtmek isteriz. İş Kanunu 74. Maddesinin 6. Fıkrasında “İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir” hükmüne yer verilmiştir. Bu nedenle isteminiz olduğu halde veremeyeceklerin söylemeleri bunun sonucunda sizi istifaya zorlamaları iş akdinizi haklı nedenle feshettiğinizi gösterir. Kıdem tazminatlarında zamanaşımı süresi 5 yıldır. Yani 13.12.2018 tarihinden itibaren 5 yıl içinde bu alacağınızı istemeniz gerekir.

VE***** ****** :

Merhaba, Bir malın sahip olması gereken renk, şekil, kalite vb. özelliklerde eksiklik bulunması durumunda ne yapabilirim ?


Cevap:

Taraflar aralarında yaptıkları sözleşmede malın belli başlı bazı özellikleri taşıyacağı konusunda anlaşma yapabilirler. Malın tarafların sözleşmede kararlaştırdıkları unsurları taşımaması durumunda mal, ayıplı mal olarak kabul edilir. Normal şartlarda, sözleşmede tespit edilen hususlar konusunda ayrıca bir anlaşma yapılmamış olsaydı malın ayıplı olmayacağı kabul edilmiş olsa bile, taraflar sözleşmede açıkça malın bazı özellikleri bünyesinde barındıracağını kabul etmiş olduklarından, sözleşmede kararlaştırılan taahhüde aykırı olan mal ayıplı mal sayılır. Satılan malın ayıplı olması durumunda tüketiciye 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 11 hükmünde dört ayrı seçimlik hak tanınmıştır. Tüketicinin satın aldığı malın ayıplı olması durumunda, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 11 hükmünden kaynaklanan seçimlik hakları; Malı iadeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, Malın ayıpsız yenisi ile değişimini talep etme, Ayıp oranında satış bedelinden indirim talep etme, Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Tüketicinin satın aldığı malın ayıplı çıkması halinde sözleşmeden dönme ve bedelde indirim hakkının kullanılması yenilik doğuran haklardandır. Kural olarak bu haklar kullanılmakla sonuç doğurur, bu nedenle istisnai haller dışında tüketici bu hakları kullandıktan sonra vazgeçemez. Tüketici onarım veya yenisi ile değişim hakkını kullandığı takdirde, mal tekrar arızalanırsa diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Zira bu haklar yenilik doğurucu haklardan değildir. Tüketici seçimlik hakları ile birlikte Türk Borçlar Kanunu hükümlerine göre tazminat isteyebilir. Tüketicinin satın aldığı malın ayıplı çıkması nedeni ile ayrıca ayıplı malın sebep olduğu zararları seçimlik haklarındaki bu taleplerden biriyle birlikte satıcı veya üreticiden talep etme hakkına sahiptir.

M***** ****** :

Bir şiir yarışmasına katılmak istiyorum ancak katılmayı düşündüğüm şiir yarışmalarında tüm eserlerin telif hakkı .....'ne ait olup iade edilmez ibaresi yer alıyor. Ben buradan dereceye giremeyen şiirlerin haklarının yarışmaya düzenleyenlere ait olduğunu anladım. Bu uygulama doğru mudur? Böyle yarışmalara katılmak şiirlerin telifi açısından sıkıntı olur mu? Şiirin üzerinde ilerde hak iddia edebilmek için ne yapmak gerekir?


Cevap:

İyi günler. Burada şiir teliflerine yönelik FSEK kapsamında bir değerlendirme yapılmalıdır. Şiiri siz yazmış iseniz ve yarışmada yazılan şiir sahiplerinin isimleri ile beraber kayıt altına alınıyorsa bu durumda hak iddianız olabilir. Ancak yine şiirinizi resmi anlamda korumak için noterde onaylatmanız şarttır. Daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

Ç***** ****** :

Merhaba 4 senelik evliyim 3 yaşında kızım var. Eşimden sürekli şiddet hakaret küfüre maruz kalıyorum artık bıktım. Daha önce evi terk ettim darp raporu aldım ama karakoldan şikayetçi olman gerekiyor dediler. O zaman belli nedenlerden olmadım ve geri döndüm. 6 ay suresi var bu raporun dendi ve 6 ayım dolmadı daha. Yine ben eşimden boşanmak istiyorum ama kızımı almakla tehdit ediyor. Evden gitmemi söyledi her gün küfür ile ve tehdit etti ses kaydı aldım hatta çoğu öldürülen kadın senin gibiydi senin sonunda öyle vs gibi sözlerini ses kaydı aldım. Şiddet gördükten sonra vücut ve yüzümde olan izleri fotoğrafladım. Bunlar delil olarak sayılır mı? Birde esim ve ailesi ekonomik durumu iyi malvarlıkları çok ama ev araba arsa dükkan hep kayınbabamın üzerine eşime ait sadece kiralık bir dükkan var işletiyor şuan esnaf olarak gözüküyor tazminat ve nafaka alamaz mıyım. Teşekkür ederim...


Cevap:

İyi günler. Elinizdeki tüm belgeleri delil olarak kullanabilirsiniz. Ancak ses kayıtları deliliniz ile öncelikli olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na tehdit ve hakaret dolayısıyla suç duyurusunda bulunmalısınız. Bunun sonrasında darp içinde ayrıca başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sonunda bütün bu belgeleri ve savcılık evraklarını aile mahkemesine sunarak boşanma davasını açmalısınız. Nafaka ve tazminat haklarınızın olup olmadığının değerlendirilmesi mahkemede belirlenmektedir. Bu sebeple daha detaylı bir hukuki destek için lütfen avukata danışınız.

Ş***** ****** :

Bir inşaat firmasında ustabaşı olarak 3 yıl çalıştım sigortam bu şirketten yatırılıyordu. daha sonra yine aynı inşaat firmasına ait olan fakat farklı bir isme  sahip inşaat firmasında çalışıyor olarak gösterildim ve 3 yılın ardından sigortam bu inşaat firması üzerinden yatırılmaya başlandı. Bu şekilde 8 ay çalıştıktan sonra  Şirket ücretlerimizi aksatmaya ödememeye başladı bende iş yerinden istifa ettim. Kıdem tazminatımı ödemeyeceklerini söylüyorlar. Bu konuda ne yapabilirim Farklı yerler olduğu için kıdemim yandı mı?


Cevap:

Aynı şirket bünyesinde çalışmaya devam ettiğiniz için kıdem hakkınızı kaybetmezsiniz. Şirket isimlerinin farklı olması bu hususta bir önem arz etmemektedir. Şirketlerin aynı olduğunun ispatı ile haklı nedenle feshinize dair kıdeminizi ve var ise diğer alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Bunun için arabuluculuk ve dava süreçleri takip edilecektir. Hak kaybına uğramanız adına bir avukattan hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

İ***** ****** :

Annem trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Karşı taraf alkollüymüş  %100 suçlu annem ise kusursuz bulundu. Bu durumda karşı tarafın sigorta şirketine dava açmadan para alabileceğimizi duydum bu doğru mu ? Bu para zararımızı karşılar mı ?


Cevap:

Öncelikle başınız sağ olsun. Sorunuza yanıt olarak da evet dava açmadan sigorta şirketine başvurarak para alabilirsiniz. Kaza tarihi hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil fakat 2016 yılında Sigortacılık kanununda yapılan değişiklik ile sigorta şirketlerine dava açmadan önce sigorta şirketine başvurma zorunluluğu gelmiştir. Özetle zaten sigorta şirketine başvurmadan dava açamazsınız. Zararın karşılanıp karşılanmamasına ilişkin sorunuza ise Sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tutar poliçede taahhüt ettikleri miktar iler sınırlıdır. Bu miktar üzerinde bir zararınız mevcutsa Karşı tarafın kendisine (yani kusurlu olan karşı sürücüye) tazminat davası açmanız gerekecektir.

OL***** ****** :

Merhaba 15.08.2020 tarihinde bir internet sistesinden elbise aldım. 19.08.2020  tarihinde sonra defolu olduğunu fark ettim henüz etiketi üzerinde ve giymedim. Değişim de iade de kabul etmiyorlar satarken bu şekilde bilgilendirme yoktu sitede. Faturaya iade değişim yok diye kaşe basılmış.   Benim bu konuda yardım rica edecektim…


Cevap:

Uzaktan satışlarda malın kusurlu olması halinde iade edilemez kaşesi sizi bağlamaz zira tüketici kanunlarının amir hükümleri vardır. Süresinde iade ettiğiniz takdirde elinizde iade belgelerini saklayınız. Tüketiciye başvurup bedelin iadesini talep edebilirsiniz. 1.Kullanmakta olduğunuz web sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız. 2.Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir. 3.Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücretleri alıcılar tarafından ödenecektir. 4.Satın alınan her bir ürün, 30 günlük yasal süreyi aşmamak kaydı ile alıcının gösterdiği adresteki kişi ve/veya kuruluşa teslim edilir. Bu süre içinde ürün teslim edilmez ise, Alıcılar sözleşmeyi sona erdirebilir. 5.Satın alınan ürün, eksiksiz ve siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgesi, kullanım klavuzu gibi belgelerle teslim edilmek zorundadır. 6.Satın alınan ürünün satılmasının imkansızlaşması durumunda, satıcı bu durumu öğrendiğinden itibaren 3 gün içinde yazılı olarak alıcıya bu durumu bildirmek zorundadır. 14 gün içinde de toplam bedel Alıcı’ya iade edilmek zorundadır.

D***** ****** :

Tehlikeli eşya taşımada tarafların yükümlülükleri nelerdir?


Cevap:

TTK Madde 861 gereğince tehlikeli eşya taşınacaksa gönderen, taşıyıcıya zamanında açık, anlaşılabilir içerikte ve yazılı şekilde, tehlikenin türü ve gerekiyorsa alınması gereken önlemler konusunda bildirimde bulunmakla yükümlüdür. Taşıyıcı, eşyayı teslim alırken tehlikenin türünü bilmiyorsa veya kendisine herhangi bir bildirimde bulunulmamışsa, gönderene karşı herhangi bir tazmin yükümlülüğü doğmaksızın, tehlikeli malın boşaltılmasını, depolanmasını, geri taşınmasını veya gerektiğinde imhasını ve zararsız duruma getirilmesini ve bu önlemler sebebiyle gerekli giderlerin karşılanmasını, gönderenden isteyebilir.

AL***** ****** :

Şu an oturduğum evde 3 senedir kiracı olarak bulunuyorum. Ancak ev sahibim yeni kira dönemi için %25 zam yapmak istiyor. Bununla ilgili bir hakkım var mıdır?


Cevap:

Borçlar Kanunu’na göre; kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyordu. 2019 yılında yapılan düzenlemeyle artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre olmak zorunda. 12 aylık ortalama TÜFE ise tavan oran niteliğinde. Yani ev sahibinizle bunun daha altında bir oran da kararlaştırabilirsiniz. Ancak kesinlikle bu oranında üzerinde artış yapılamaz.

Z***** ****** :

Merhaba, geçtiğimiz günlerde çok uzaktan tanıdığım birinin akrabamla çekilen fotoğrafımızın altına facebook hesabında hakkımda “ bundan adam olmaz bununla görüşmeyin hayatınızı mahveder”tarzı paylaşımlarda bulunduğunu gördüm. Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mı?


Cevap:

5651 sayılı Kanunun 9. maddesinde, İnternet ortamında yapılan yayındaki içerik dolayısıyla hakları ihlal edilen kişilere içeriğin yayından çıkarılmasını talep etme hakkı düzenlenmiştir. İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler, kurum ve kuruluşlar içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yontemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceğiniz gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilirsiniz.

BA***** ****** :

Eski eşim iPhone icloud şifremi bir şekilde öğrenmiş ve beni bir süredir “ iPhone ‘u bul “ uygulamasından takip ediyormuş. Bunu kendisi itiraf etti. Bu konuyla ilgili hukuki hakkım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap:

Burada, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı olarak, kişisel verilerinizin rızanız dışında ele geçirilmesi söz konusudur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ilgili maddesi aynen şöyledir: "Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme Madde 136- (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." Bu sebeple, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Ö***** ****** :

Hakkımda daha önce verdiğim bir senetten ötürü icra takibi yapılmış. Benim haberim olmadı şimdi 17 gün olmuş artık itiraz edemezsin diyorlar. Ne yapmam lazım?


Cevap:

Kambiyo senetlerine ilişkin takiplerde, ödeme emrinin size tebliğinden itibaren 5 gün içinde İcra Mahkemesine itirazlarınızı sunabilirsiniz ancak bu husus takip muamelesini durdurmaz. Şu anda 5 günlük süreyi kaçırdığınız için İİK 65 uyarınca şartları sağlıyorsanız “gecikmiş itiraz” yoluna başvurabilirsiniz.

Ç***** ****** :

2012 de 3 adet faturalı borcum vardı 18 yaşındayken aldım gsm şubesinin hatası yüzünden 3 numaraya da 2800 tl fatura geldi ödeyemedim icraya gitti şuan 30 bin tl civarlarında ödeme imkanım hiç yok 2012 den beri hiç sigortalı çalışmadım maaşa icra gelir diye bir zaman aşımı süresi var mı e -devletten baktığımda ilk açılış 2012 yazıyor?


Cevap:

10 yıllık zaman aşımı süresi var fakat her icra işleminde süre tekrar başlıyor. Yani icra dosyanızdaki alacaklı vekilinin son talebinin 10 yıldan önce olması halinde borcunuz zaman aşımına uğrar.

LE***** ****** :

Ölen amcamın mirası nasıl pay edilir hayatta altsoy bir kızı ve dedem(amcamın babası) var. saklı pay olarak taksim edilmesi nasıl olur babamda mirastan pay alır mı tereke davası açılması gerekir mi ?


Cevap:

Mirasın tümü tek yasal mirasçı olması sebebiyle amcanızın kızına kalacaktır. Murisin anne-babası, ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden akrabaları yasal mirasçı olmadığından doğal olarak saklı payları da olmayacaktır. O halde tarafınızca terekeye ilişkin bir dava yoluna gitmek mantıklı değildir.

PE***** ****** :

Kolay gelsin. Ödeyemediğim kredi borcundan evime haciz geldi ama mal sayımından bir şey çıkmadı. Artık o evde yaşamıyorum tekrar aynı eve haciz için gelebilirler mi? gelirlerse tekrar tebligat göndermeleri gerekmez mi ?


Cevap:

Merhaba. Aynı adrese tekrardan hacze gelmelerine engel bir durum yok. Ancak adresinizi değiştirirseniz alacaklı vekilinin bilgisi olacağından dolayı yeni adresinize de gelebilirler. Adres değişikliği yapmanızın ise icra takibinin devamına bir etkisi olmayacaktır. Bu yüzden tarafınıza yeniden tebligat yapılmasına gerek yoktur.

TE***** ****** :

4 yıl kadar önce bankadan kullandığım kredinin geri ödemelerini aksatmam nedeniyle maaşıma haciz geldi. 8 aydır maaşımdan icra kesintisi yapılmakta. Bugün ise misafir olarak kaldığım amcamın evine (ikametgah olarak amcamın evinin adresini vermiştim) icra memuru ve avukat gelmiş. Ben evde olmadığım için ev sahibi yengem gelen memur ve avukatı şaşkınlıkla karşılamış. Gelen görevliler yalnızca eşya listesi alacaklarını söylemişler. Teyzem müsaade etmeyince avukat kartvizitini vermiş ve beni arasın misafiriniz demiş.

  1. Misafir olarak kaldığım evde bana ait herhangi bir eşya yok. Haciz durumu söz konusu olabilir mi?
  2. Maaşımdan her ay icra kesintisi yapıldığı halde ikamet ettiğim yere tekrardan icra gelmesi kanunlara uygun mu?
  3. Avukatı aramam gerekir mi?

Teşekkür ederim.


Cevap:

1- Haciz durumu söz konusu olabilir fakat istihkak iddiasında bulunarak eşyaların size ait olmadığının bildirilmesi ve ispatı halinde sonradan haciz kaldırılır. 2- Maaş kesintisi yapılması alacaklının haciz için gelemeyeceği manasına gelmez. 3- Hak kaybına uğramamak ve detaylı bilgi almak için bir avukata danışabilirsiniz.

m***** ****** :

Öncelikle Merhaba. Benim sormak istediğim annem 2012 yılında 79 yaşında biri ile evlilik yaptı. Bu evlilikte çocuk yok. Şu an annem 65 üvey babamda 87 yaşında. Üvey babamın annemden önce edindiği ve babasından kalan taşınmaz gayrimenkulle sahip, üvey babamın çocuğu yok. Annesi, babası ve kardeşleri de rahmetli olmuşlar, sadece kardeşlerinin çocukları ( yeğenleri ) yaşamaktadır. Taşınmaz gayrimenkuller kardeşlerinin çocuklarıyla ortak hisseli idi ortaklığın giderilmesi için açılan dava sonunda taşınmazlar satışa intikal etti, ancak son anda ortaklar kendi aralarında anlaşarak rıza-i taksim ile taşınmazları pay ettiler ve tapular tek hisse oldu. Üvey babam yeğenlerine miras bırakmamak için Noter den vasiyetname hazırlatmış, vasiyetinde önce anneme kalmasını, annemin ondan önce vefatı durumunda mirasını bana bırakmış. Annemin miras hakkı nedir? Yeğenleri bu vasiyete itiraz etme hakları var mı? Var ise sonuç ne olur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.


Cevap:

Mevzuata göre üvey babanızın yeğenlerinin, miras hakkında saklı payları yoktur. Bu nedenle üvey babanızın vasiyeti uygulanır. Kaldı ki üvey babanızın ölümü halinde, annenizin dahi saklı payı vardır. Yeğenlerin bir itiraz hakları olmadığı için sorun olmaz.

CA***** ****** :

Merhaba, Ankara’daki evim şu an boş durmakta ve ben uzunca süre başka bir şehirde yaşayacağım. Ankara’daki site yöneticisi sürekli benden oturmadığım halde aidat ve sair giderleri talep ediyor. Bu durumda ne yapabilirim? Yönetici bana dava açar mı ? Apartman giderlerine katılmak zorunda mıyım?


Cevap:

Dairenin maliki olduğunuz müddetçe; otursanız da oturmasanız da giderlere iştirak etmek zorundasınız. Ödemelerinizi yapmadığınız takdirde, yönetici aleyhinizde icra takibi yapabilir, mal varlığınıza haciz koyabilir. Yönetici bunun yanında, sizden aylık yüzde 10 gibi yüksek bir faiz talep edebilir. Yöneticinin yapacağı muamelelere karşı sizin kanunen haklı bir dayanağınız olamayacaktır ve sonuçta borcunuzu faizi, icra masrafı ve avukat ücreti ile birlikte ödemek zorunda kalırsınız.

AS***** ****** :

Tapuda belgelerimiz eksik çıktı. Tescil işlemini gerçekleştirebilir miyiz?


Cevap:

Eğer tescil talebinde bulunurken, tasarruf yetkisini ve buna esas teşkil eden hukuki sebebi belgeleyemezseniz tapu memuru tescil talebinizi reddeder. Bununla birlikte malikin muvafakati ve mahkeme kararıyla geçici tescilin şerhi tapu kütüğüne yazılabilir. Bunun tek kazancı belgeler tamamlandığında kesin tescil yapılınca, bu tescilin şerhin verildiği andan itibaren geçerli olmasıdır.

FE***** ****** :

Merhaba, babam İstanbul'da ikamet etmekteydi. İzmir’de olan evimizde 01.07.2020 tarihinde vefat etti. Mirası İzmir’de açmamız mümkün mü?


Cevap:

Miras, mal varlığının tamamı için miras bırakanın yerleşim yerinde açılır. Miras bırakanın tasarruflarının iptali veya tenkisi, mirasın paylaştırılması ve miras sebebiyle istihkak davaları bu yerleşim yeri mahkemesinde görülür. Miras bırakan, yerleşim yerinden başka bir yerde ölmüş ise, o yerin sulh hâkimi bu ölümü yerleşim yeri sulh hâkimine gecikmeksizin bildirir ve miras bırakanın ölüm yerinde bulunan mallarının korunması için gerekli önlemleri alarak bununla ilgili dosyayı ve varsa vasiyetnameyi yerleşim yeri sulh hâkimine gönderir.

NA***** ****** :

Merhaba, babam evlilik hediyesi olarak ve 4 tane altın bilezik hediye etti ve kendine ait evlerden birini bana verdi. Babamın vefat etmesi durumunda ileride kardeşlerim bana dava açabilir mi?


Cevap:

Türk Medeni Kanunu’nun 675. Maddesindeki düzenlemeye göre miras bırakan tarafından verilen olağan hediyeler ve yapılan evlenme giderleri mirasta iadeye tabi değildir. Bunun en yaygın örnekleri evlenme sırasında geleneklerimize uygun yapılan giderler, mirasçılara bayram, yılbaşı, doğum günlerinde verilen hediyelerdir. Mirasbırakan tarafından yapılan bu kazandırmalar denkleştirmeye tabi değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta irade beyanının açık olması gerektiğidir. Bu durumda, altsoy arasında mirasta iade mükellefiyetiniz söz konusu olamayacaktır. Mirasbırakanın irade beyanı, kanununa göre herhangi bir şekil şartına tabi değildir. Mirasbırakan muaf tuttuğuna dair beyanını bağışlama esnasında veya bağışlamadan sonra da açıklayabilir.

VE***** ****** :

Merhaba senedim çalındı. İptal davası halihazırda devam ediyor. Dava devam ederken senedin kullanılmasını engellemek mümkün müdür ?


Cevap:

Senedin kaybolması, çalınması ve benzeri bir şekilde zıyaa uğraması halinde senedin kullanılması, devredilmesi veya ödemesi için borçluya ibraz edilmesi tehlikesi her zaman mümkün olacaktır. Bu gibi zıyaa hallerinden kaynaklı açılan iptal davalarında mahkemeden “ödeme yasağı” ve benzeri bir ihtiyati tedbir kararı talep edilmelidir. Çünkü iptal davasının devam ettiği süreçte senedin kullanılması, telafisi güç veya imkansız sonuçların doğmasına neden olabilir.

BE***** ****** :

Tacirin tacir sıfatı sona erse dahi, ticari defterlere ilişkin yükümlülüğü devam eder mi?


Cevap:

Tacirler, tuttukları ticari defterlerini son kayıt tarihinden 10 yıl saklamakla yükümlüdür. Tacir ticareti terk etse dahi bu yükümlülüğü devam eder, tacir ölürse bu yükümlülük mirasçılarına geçer.

CE***** ****** :

Benim ve kardeşlerimin ortak hisseye sahip olduğumuz bir arsa üzerinde 31/b madde kamulaştırma şerhi bulunmaktadır. Ben ve diğer kardeşlerim hisselerimizi başka birine satabilir miyiz veya dava yoluyla hisselerimizi paylaşabilir miyiz ?


Cevap:

Kamulaştırma Kanunu'nun 31/B maddesine göre, şerh konulmuş bir taşınmazın mülkiyeti iradeye aittir. Şerhin konulmasından sonra taşınmaza ilişkin devir, temlik ve diğer hakların mülk sahipleri lehine tesisi ortadan kalkar.

de***** ****** :

Merhaba, evimin bulunduğu konumdan köprü geçeceği için evimiz devlet tarafından kamulaştırılacak. İdare tarafından bize dava açıldı ve evim için biçilen değer çok yetersiz. Bu durumda bedele itiraz edip ben de dava açabilir miyim?


Cevap:

Kamulaştırma Kanunun 10. Maddesi uyarınca, idare tarafından kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili davası açıldığında, kamulaştırılacak taşınmaz ile ilgili olarak idarece önceden hazırlanmış kıymet takdir tutanakları gibi kamulaştırma işlemine ilişkin belgeler davalı konumunda bulunan size tebliğ edilmektedir. Bu bahsedilen kamulaştırma belgelerinde herhangi bir eksiklik veya gerçeğe aykırı unsurların bulunduğunu düşünüyorsanız, taşınmazının bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava dilekçesinin tarafınıza tebliğinden itibaren 30 günlük süre içerisinde Maddi düzeltim davası açabilirsiniz.

***** ****** :

Benim ve kardeşlerimin ortak hisseye sahip olduğumuz bir arsa üzerinde 31/b madde kamulaştırma şerhi bulunmaktadır. Ben ve diğer kardeşlerim hisselerimizi başka birine satabilir miyiz veya dava yoluyla hisselerimizi paylaşabilir miyiz ?


Cevap:

Benim ve kardeşlerimin ortak hisseye sahip olduğumuz bir arsa üzerinde 31/b madde kamulaştırma şerhi bulunmaktadır. Ben ve diğer kardeşlerim hisselerimizi başka birine satabilir miyiz veya dava yoluyla hisselerimizi paylaşabilir miyiz ?

***** ****** :

Merhaba, evimin bulunduğu konumdan köprü geçeceği için evimiz devlet tarafından kamulaştırılacak. İdare tarafından bize dava açıldı ve evim için biçilen değer çok yetersiz. Bu durumda bedele itiraz edip ben de dava açabilir miyim?


Cevap:

deneme

SORUMLULUK REDDİ BEYANI:
Web sayfamızda yayınladığımız makaleler, soru cevapları GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK’un uzun yıllara dayalı tecrübesinin sonucu oluşmuş hukuksal bilgi ve fikirlerinin ürünüdür. Önerdiğimiz hukuksal hareket biçimi her olayın özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup; gösterilen yolu izlerken mutlaka profesyonel bir hukukçu (AVUKAT) desteği almanızı öneririz. Aksi halde; meydana gelmesi muhtemel olumsuz neticelerden GÜNEY AVUKATLIK&ARABULUCULUK olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

© 2019, Tüm hakları saklıdır, Tasarım & Geliştiren: Fik-iHayal